Okulun Tarihçesi

 

 

Köyümüzde ilköğretim eğitimi ilk zamanlar (Yaklaşık 90- 100 yıl öncesine kadar) Merkez Caminin yanındaki binada yapılıyordu.Bu bina Caminin çevresini genişletme çalışmaları sırasında yıkılmıştır.

Daha sonraları Rum nufusun göç etmesinden sonra Köyün merkezinde bulunan Kilisenin yanındaki binada eğitim yapılmaya başlanmıştır.Ben dahi (Coşkun) İlkokul'un üçüncü ve beşinci sınıflarını Kilisenin yanındaki binada okudum.

Okulumuzun 4 odası vardı, girişte sağlı sollu iki küçük oda vardı.Bunlardan sağdaki Öğretmenler odası olarak hizmet vermiştir.Soldaki oda dershane olarak hizmet vermesine rağmen  malzeme odası olarak kullanılmıştır.(Ben 3. sınıfı bu sınıfta okumuştum.)

Koridorun ilerisinde yine sağlı sollu iki adet büyükce dershane olarak kullanılan odalar vardı. Bu dershanelerde genelde (Öğretmen veya Öğrenci sayısına bağlı olarak) iki - üç sınıf bir arada  eğitim verilmiştir.

Okulun girişine göre sol tarafı tek katlı, sağ tarafı ise iki katlıydı ve alt kat genel olarak  yakacak deposu olarak kullanılırd.ı

Ben 1 - 2 ve 4. sınıfları Maçka Merkezde okumuş olmama rağmen İlkokul diplomamı köyümüzdeki bu okuldan aldım.

O tarihlerde (1960 lı yıllar) cıvar köy ve yerleşim bölgelerinde pek okul olmadığından Zagene - Zil - Traşanoz  - Zevlanoy - Fandak ..  gibi yerlerden okulumuza gelen öğrenciler vardı.

Okulun yanında Rum'ların mezarlığı vardı, ayrıca yabani kiraz ağaçları, defne.. gibi ağaçlar vardı, mezarlık yeni Okul binasının inşaatı aşamasında tamamen  yok olmuştur. 

Yeni okulun yola bakan tarafında 1940 lı yıllarda inşa edilen ve Halk Evi olarak kullanılan bir bina mevcuttu, bu binanın  zaman zaman dershane olarak kullanılan bir odası vardı.Halkevlerinin inşa ediliş amacı Köy-Kent ve Köylü-Aydın ayrımını ortadan kaldırmak amacıyla köy halkını eğitmekti ve bu amacı çerçevesinde 1951 yılına kapatılana kadar hizmetvermiştir.

O dönemlerde Marshall yardımı çerçevesinde okullara dağıtılan süt tozlarından bahse konu binada kaynatılarak süt elde edilen ve öğrencilere dağıtılan bir açık ateş ocak vardı.Dağıtılan bu sütlerle birlikte öğrencilere verilen ekmekler de nahiyeden (Esiroğlu) çuvallarla iki güçlü kuvvetli öğrenci tarafından o tarihlerde araba yolu olmaması nedeniyle patika köy yolundan köyümüz okuluna taşınırdı.

 

 
amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım amınıza koyayım